تاريخ : جمعه ۱۳۹۰/۰۲/۰۹ | 1:25 | نويسنده : علی
 این کبوتر زیبا  که در اصل مربوط به کشور عراق  است بیشتر در کشور های خاورمیانه یافت می شود و در هر کشور با نام های مختلفی می شناسند .در ترکیه ، این کبوتر به "Saksarli معروف است ، در لبنان آن را با "Shaik" می شناسند و . . .

در ایران نیز اینگونه که بیشتر در استان فارس یافت می شود را با نام مخملی می شناسند .  و در سایر شهرها  به آن کله سفید یا کلاغ کربلایی می گویند .

این کبوتر دارای هیکلی کوچک با وزنی در حدود 340- 425 گرم می باشد. و پاهای آن همیشه کمی با پوشش پر همراه است همانطور پر در رسیدن به پیش از ناخن های پا به رنگ سفید دیده می شود.

رنگ های اصلی این نژاد سیاه ، سبز ، آبی ، زرد و قرمز است. ولی امروز با رنگ های دیگری چون قهوه ای ،خرمایی،برنزی، قرمز سوخته و ... نیز یافت می شود.

یک نمونه خوب از این نژاد باید دارای سر و گردنی سفید باشد بطوری که سینه تشکیل "V" شکل را بدهد. این نژاد دارای سه تکه متمایز از رنگ روی سر خود دارد یکی بالای سر و دو تا در دو طرف سر و در زیر چشم قرار دارد.

چشم ها معمولا به رنگ سیاه یا قهوه ای تیره-بعضی اوقات نیز با رنک سفید و قرمز که نتیجه تداخل با نژاد های دیگر می باشد.

این کبوترها می توانند پروازی در حدود دو ساعت بسته به نوع آموزش آنها داشته باشند.در لارستان به مخملی هایی که کله سفید با دو خال زیر چشم و یکی روی سر داشته باشند مخملی سه بردار می گویند.همچنین در صورتی که رنگ سینه آن حالت هفتی داشته باشد به آن مخمل مهر می گویند.